top of page

מְגַמְגְלוֹמַנְיָה

אֵלֶּה הַדְּבָרִים אֲשֶׁר דִּבֶּר משֶׁה אֶל כָּל יִשְׂרָאֵל בְּעֵבֶר הַיַּרדן – אמרו ישראל "אתמול אמרת לֹא אִישׁ דְּבָרִים אָנֹכִי ועכשיו אתה מדבר כל כך?`…" (תנחומא דברים פרשה ב סימן ב )

לפני ארבעים שנה הוא אמר "לֹא אִישׁ דְּבָרִים אָנֹכִי" וכפה על עצמו להיות מגמגם. בימים הרחוקים ההם לא היו סמארטפונים, ועם כל דבור ודבור שהיה מדבר אל בני ישראל היו עיני כולם נשואות אליו בהערצה שהעלתה את מפלס המגלומניה שלו לגבהים מדאיגים. הוא היה מדליק כמו סנה וכריזמטי כמו אל בוער שלא ייגמר לעולם, ובליבו קינן חשש כבד שיום אחד תתפוצץ פצצת הכריזמה שלו בשידור חי ותחולל פיגוע המוני. כדי למנוע את הפיגוע ההמוני הזה כפה על עצמו לגמגם בכל נאומיו, להתחזות לבעל מום, ולהוריד את מפלס המגלומניה שלו אל מתחת לקו האדום.

במשך ארבעים שנה הפכו גמגומיו לחלק בלתי נפרד מאישיותו, תרמו רבות לאמינותו, וביססו את מעמדו כעָנָו מכל האדם אשר על פני האדמה. ארבעים שנה גבר על יצר הכבוד שלו והצליח להסתיר מכל ישראל את עובדת היותו מגלומן. ארבעים שנה כפה על עצמו את הגמגום והיה מגמגלומן.

רק עכשיו, כמה ימים לפני מותו, החליט לשים קץ לכל המגמגלומניה הזאת. בצעד נועז וחסר תקדים העמיד את יהוה בפני עובדה מוגמרת והתגלה לעיני כל ישראל כאיש דברים אנוכי שאינו אלא מגלומן אלוהי. לשם כך פקד על כל ישראל להתייצב אצלו וירטואלית עם ששים ריבוא סמארטפונים, ולתעד בששים ריבוא תיעודים את ה"נאום ללא גמגום" שהוא עתיד לנאום 47 ימים רצופים. מאוחר יותר יהפוך "נאום ללא גמגום" זה לספר הברית החדשה (ברית מואב), המוכר גם כספר "משנֶה תורה" (דויטרונומי), המוכר גם כספר "אֵלֶּה הַדְּבָרִים אֲשֶׁר דִּבֶּר משֶׁה אֶל כָּל יִשְׂרָאֵל".

רק עכשיו, כמה ימים לפני מותו, הוא מרגיש צורך אסטרטגי עז לשווק לכל הדורות שיבואו ברית חדשה הרבה יותר מושכת וחיובית מהברית הישנה שכרת בסיני לפני ארבעים שנה. חשוב לו מאד לשווק לכל הדורות שיבואו אֵל אוהב וחומל ולא את יהוה האלים והקפריזי המתואר בספרי שמות ויקרא ובמדבר. הוא הרי היה צמוד ליהוה האלים הזה בארבעים השנים האחרונות. הוא היה המבוגר האחראי מבין שניהם, ופעמים רבות הציל את ישראל ברגע הגורלי שבו איבד יהוה את השליטה על עצמו והשתוקק להשמיד את עמו.

אז עכשיו, ימים ספורים לפני מותו, הוא מחליט על דעת עצמו לפתוח במסע שיווק מגלומני שישווק את יהוה כאל אוהב וחומל. גלוי וידוע לפניו שכדי לנהל מסע שיווק כזה יהיה עליו לשקר את בני ישראל הרבה שקרים לבנים מבלי להתבלבל ומבלי לגמגם. וגלוי וידוע לפניו שבעידן הסמארטפונים אין משימה זאת קלה כלל וכלל, יען כי עליו למשוך בדבריו ששים ריבוא צרכני קליפים הרואים את דמות דיוקנו אך ורק מבעד למסך הסמארטפון שבכף ידם.

וברור לו כשמש הוירטואלית היוקדת מעל הר נבו, שאם יגמגם אפילו גמגום אחד לעיני ששים ריבוא צרכני הקליפים שלפניו, הם לא יתנו לו כל הזדמנות נוספת. ברגע אחד הם יתנתקו ממנו ומהברית החדשה שלו ויגלשו לפוסט הבא.

פוסטים קשורים

הצג הכול

למה ניסֵר מלך היהודים את נביא יהוה?

מנשה מלך יהודה הוא אחד משלושת גבורי התרבות היהודית שלי (שני האחרים הם ביאליק ואמא שלום). שנים רבות מעורר מנשה זה את דמיוני החתרני. לפני כשבע שנים בחרתי בו כגבור של רומן מקראי פוליטי. אחרי כתיבת כמאתים

Σχόλια


bottom of page